زیارت هلال بن علی (ع)

زیارت هلال بن علی (ع)

در شهرستان کاشان در شهر آران و بیدگل بقعه امامزاده هلال بن علی(ع) قرار دارد.
حضرت محمد هلال(ع)، فرزند بلافصل مولا امیرالمؤمنین علی(ع) و امامه می‌باشد. امامه ثمره ازدواج ابوالعاص و زینب بوده، که زینب نیز یکی از دختران رسول خداست. محمد بن علی(ع) در اثر وقایعی از جمله شهادت برادرش امام حسین(ع) به ناچار به ایران هجرت نمود و بعد از سه سال اقامت در آران و بیدگل درگذشت.
ساختمان این امامزاده عظیم الشأن (ع) دارای گنبد با دو گلدسته کشی الوان زیبا و صحن های شمالی و جنوبی وسیع و ایوان های مرتفع و صفه و غرفه های گوناگون با حوضخانه و سرداب و بادگیرهای قدیمی می‌باشد.
اصل بنای کنونی از دوره صفویه که بعدها چندین بار تجدید بنا و مرمت گشته و با نقاشی‌های آب و رنگ تزئین یافته است. در ایوان صحن شمالی و بالای در ورودی به حرم امامزاده، لوحه‌ای از سنگ نوشته مرمر نصب شده که درباره ساخت این ساختمان است و بر روی در چوبی ورودی به بقعه از ایوان صحن شمالی این مضمون کنده کاری شده:
در عهد دولت پادشاه جمجمار ناصرالدین شاه قاجار وقف نمود. این در را نواب کامیاب محمد زمان میرزای قاجار به روضه متبرکه امامزاده واجب التعظیم محمد هلال بن علی فی شهر ذیحجه سنه 1265.
داخل حرم و ایوان و صحن‌های این امامزاده گروهی از علما و بزرگان منطقه آران مدفون شده ند که روی قبور هر یک سنگ‌ها، تاریخ جداگانه‌ای جای گرفته است.
ساختمان این امامزاده دارای حوض خانه، حیاط یا مهمانسرا، آب انبار، کاروانسرا و بقعه و بارگاه است. قدیمی ترین بخش این بقعه حرم و ایوان شمالی است که مانند مجموعه مشهد اردهال مربوط به دوره سلجوقی است.

Please publish modules in offcanvas position.