آران و بیدگل

آران و بیدگل

شهرستان آران و بیدگل با چهار شهر تابعه (آران و بیدگل، نوش‌آباد، ابوزیدآباد، سفیدشهر) شمالی ترین ناحیه استان بزرگ اصفهان و از قدیمی‌ترین سکونت‌گاههای بشری است که پیشینه و قدمت آن به تمدن سیلک (تا حدود نه هزار سال قدمت) مربوط می‌شود.
وجود تعداد بسیاری آثار در داخل شهر و رشته قنات های متعدد قدیمی در سرتاسر دشت کویر و قلعه هایی همچون مرنجاب (آران و بیدگل)، سی‌زان (نوش آباد)، مورچان (سفیدشهر)، کرشاهی و عباسی (ابوزیدآباد )، کهنه دژ و فیل پا در اطراف آران و بیدگل بیانگر پیشینه کهن عمران و آبادی در این ناحیه می باشد که متأسفانه از برخی آن‌ها به دلیل اجرای طرح‌های عمرانی و صنعتی در دهه های اخیر اثری بر جای نمانده است لیکن بیشترین آثار موجود و مواریث فرهنگی فعلی شهرستان، مربوط به دوران اسلامی می باشد.
شهر آران و بیدگل که در مرکز این شهرستان می‌باشد در فاصله 6 کیلومتری شمال شهر کاشان و در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد. این شهر از همجواری دو شهر قدیمی آران و بیدگل شکل گرفته است .
شهر آران و بیدگل تا اواخر دوره قاجار، به صورت دو قصبه بزرگ که گرداگرد هر یک از این دو شهر یا آبادی بزرگ برج و بارو و حصار دفاعی جداگانه ای کشیده شده بود در مجاورت هم قرار داشتند و پس از دوران قاجار نیز بر اساس قوانین تقسیمات کشوری، هر کدام، دارای شهرداری جداگانه ای بودند. با توجه به اینکه به مرور زمان و در اثر توسعه شهری به یکدیگر متصل و در فاصله یک خیابان و یک مسیر مشترک از هم قرار گرفتند لذا در اوایل دهه پنجاه شمسی در یکدیگر ادغام و از لحاظ قوانین کشوری بصورت یک شهر درآمدند.
در این شهرستان، علاوه بر بافت‌های قدیمی ارزشمند شهری و روستایی صدها اثر و بنای تاریخی زیبا و دیدنی اعم از بقاع متبرکه، مسجد، حسینیه و تکایا، حمام، آب انبار، قلعه و کاروانسرا ،خانه‌های مسکونی وجود دارد که همراه با جاذبه‌های طبیعی به ویژه دیدنی‌های کویر( اعم از تپه‌های بلند و زیبای ریگ زارها، گونه‌های گیاهی کویری، حیات وحش) این شهرستان را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری استان اصفهان، به خصوص در زمینه اکوتوریسم مبدل ساخته است. برخی دیگر از آثار تاریخی و گردشگری این شهرستان عبارتند از: مجموعه تاریخی قاضی، مسجد تاریخی بازار، بقعه امامزاده محمد هلال (ع)، بقعه امامزاده هادی (ع)، کاروانسرای مرنجاب، دریاچه نمک، چاله های سمبک، بقعه امامزاده قاسم (ع)، مسجد نقشینه، مقبره حاج سلیمان صباحی بیدگلی،

Please publish modules in offcanvas position.